חוברת תשובה

לפעמים נדמה כי חוזרים בתשובה יכולים להיות רק כאלה שלא שמרו מצוות, לפעמים נראה שצריכה להיות שם, בחזרה בתשובה, תשובה לאיזושהי שאלה… אולי מי שחטא בחטאים נוראיים צריך לחזור בתשובה, אולי עם ישראל באופן כללי…

מצד שני – אני יודע ועוד איך, שאני לא בסדר… איזה חטאים יש לי… רק עם ההורים שלי כבר צברתי מספיק עברות ואין לי שמץ של מושג איך אצא מזה. האם יש לי איזשהו סיכוי? מעגלים קבועים של חולשות ודיכאונות צרובים לי בלב, וחזרה בתשובה זה משהו כל כך גדול, כל כך בלתי נתפס – האם אוכל בכנות לעמוד מול ה' ולהבטיח ולקיים שלא אפול? איך פתאום אהיה מי שאני לא?

וה', איך עוד לא נשבר לו ממני? האם הוא באמת סולח?!

שאלות ותהיות רבות מתרוצצות בקרבנו סביב הפלא הנקרא תשובה. בחוברת זו נפתח דיונים קצרים בזוויות שונות של הנושא.

פרק א, "לאן ומהיכן" – עוסק בבירור מהות החטא והתשובה על פי תורת החסידות.

פרק ב, "על הדרך" – דן בשאלות בסיסיות בתהליך התשובה: מהו השינוי הנדרש? באיזו תודעה עצמית תלויה התשובה? מהו רגע המפנה? האם התשובה נעשית ברגע אחד או בתהליך ממושך? ומה היחס בין השמחה לעצב בתהליך התשובה?

פרק ג, "אמצע הדרך" – מביא צרור עצות והדרכות חיוניות בדרכו של כל בעל תשובה.

פרק ד, "סוף הדרך" – מבאר מבחינה רעיונית את היכולת לתקן את העבר ולשוב בתשובה. כמו כן עוסק פרק זה במעמדו של בעל התשובה לאחר שתיקן את עברו – מה היא המעלה המיוחדת שהתווספה לו, וכיצד עליו להביט על מעשיו בעבר.

יהי רצון, שנזכה להתעוררות תשובה אמיתית, ולכך ש"סוף ישראל לעשות תשובה בסוף גלותן, ומיד הם נגאלין" (משנה תורה לרמב"ם הלכות תשובה ז,ה).

תשובה2 (3) (1) (1)

הפרקים בספר:

הקדמה – תולדות המחברים

פרק א' – לאן ומהיכן

איך אפשר לעזור?

השאירו לנו פרטים. חוזרים אליכם בהקדם.